Marka Nedir?

Marka Nedir?

Marka Nedir?


Marka, İşletmelerinizin ürün/mal ve hizmetlerini diğer işletmelerin ürün/mal veya hizmetlerinden ayıran işaretlere marka denilmektedir. Kişi adları, isimler, sözcükler, hiçbir şekilde anlam taşımayan yan yana getirilmiş harflerin biçiminden oluşan işaretlerdir. Bazen çizimle görünebilen bir çizimden bile oluşabilmektedir. Veya bu saydığımız özelliklerden bir kaçının bir araya gelmesi ile ibare şekil veya ibareler veya şekillerden oluşan bir çoğunlukta olabilir.

Kısaca Marka; Sunduğunuz ürün/mal veya sunmuş olduğunuz hizmetlere verilen her nevi isim, ses veya işaretler denilebilmektedir.

Ticaret Unvanınız Marka Değildir!

Marka nedir? Sorusunun cevabını biraz daha detaylı anlatmaya çalışır isek; Türkiye’de Marka, yoğun olarak ticaret unvanları ile karıştırılmaktadır. Bu karışıklığın sebebi; İşletme sahipleri ticaret unvanlarının markası olduğunu ve kendilerinin koruma altında olduğunu düşünmektedirler. Ancak ticaret unvanınız sizin markanız değildir, markanızda ticaret unvanınız olamaz. Ticaret unvanları işletme adlarının birbirinden ayrılmasını sağlamaktadır. “Bilgi Patent işletmesi, Oktay Bilgin Patent ticaret gibi”; Marka, işletmenin sunduğu mal/ürün veya hizmetleri diğer işletmelerin sunduğu ürün veya hizmetlerden ayırt etmeye yarayan işaretlerdir. “Bilgi Patent Ceket”, “Oktay Bilgin Patent Ceket” gibi örnekler verilebilir.

Ticaret unvanlarının marka olarak kullanılmasının herhangi bir engeli bulunmamakla birlikte tescil işlemi ile birlikte unvanınızı marka olarak kullanabilirsiniz. Ticaret unvanlarının tescil işlemleri bağlı bulunduğunuz ticaret odaları veya vergi daireleri tarafından gerçekleştirilmekte olup, markanızın resmi olarak tescili, korunması, hukuki olarak haklarının tescil sahibinin olması için tek yetkili kurum olan TÜRKPATENT tarafından tescillenmiş olması gerekmektedir. Türk Patent ve Marka Kurumu’na isterseniz marka patent vekili aracılığı ile isterseniz kendiniz başvuru yapabilir, yapılan marka başvurusuna istinaden; marka başvuru durumunuzu sorgulayabilir, başvuru aşamalarını inceleyebilir, yayın sürecini takip edebilir, karar aşamasını da görüntüleyebilirsiniz.

Tescilli marka; Sunduğunuz mal veya hizmetlerin kaynağını göstererek tüketicilere garanti verir. Tüketiciler sizlerin sunmuş olduğu ürün veya hizmetlerin hangi standartta olduğunu ve hangi niteliğe göre arz edildiğini markalara bakarak belirleyerek, seçimlerini buna göre gerçekleştirmektedirler. Marka bu yüzden sizlerin imzası ve reklamı konumunda olmaktadır.

Tüketici; Sizden ürün veya hizmet aldığında bir başka tüketiciye tavsiye edebilmesi için markanızın olması gerekmektedir. Markanızın olmaması halinde işletmenizin ismi tüketicinin aklında kalmayarak, güzeldi, sağlamdı, kaliteliydi gibi lanse edilerek aynı tüketicinin sizi bir daha bulamamasına sebebiyet vermektedir. Siz her ne kadar sunduğunuz ürünü veya hizmeti farkınızı ortaya koyarak sunsanız da ayırt edici özelliğe sahip olmadığınız sürece bunu sağlayamazsınız.  Ayırt edici özellik sadece marka sahibi olunarak sağlanabilir.

Günümüzde her şeyin üretildiği veya hizmetlerinin verildiği global bir Dünya’da yaşıyoruz. Bu sebepten ötürü sürekli kendini geliştiren rekabet ortamında bir marka sahibi değilseniz var olmanızda mümkün olmaz, büyüyemez ve tüketici tarafından bilinemezsiniz. Geçmiş dönemlerde her ürün veya hizmet tüketiciye arz edilmesi ile oluşan bir talep yoğunluğu mevcuttu. Ancak gelişen ve değişen Dünya’da şartların hızlı bir şekilde değiştiğini görmekteyiz. Arz veya talepten daha fazla olan bir piyasanın içerisinde bulunduğumuzu ve bu rekabete uyum sağlayamayan işletmelerin kapandığını görmekteyiz.

Marka;

  • Kaynak gösteren bir işarettir.
  • Garanti veren bir işarettir.
  • Reklamdır.
  • Bilinirliktir.
  • Tüketicinin seçimidir.
  • Firmanızın değeridir.
  • Prestijdir.
  • Saygınlıktır.
  • Bir işletmenin temel unsurlarından birisidir.

Piyasada arz veya talep edilen hizmetlerden birisi olarak seçilmeniz, sunduğunuz ürün veya hizmetlere kendi markanızı ekleyebilmeniz sadece markanızın olması halinde geçerli olmaktadır. Piyasa da bilinmeniz ve var olabilmeniz markanıza bağlıdır, çünkü markanız sizin ürün veya hizmetlerinizin imzasıdır.

Sektörünüzde diğer rakiplerinizden bir adım önde olmak ve hukuki olarak tüm hakların size ait olduğu bir markanın sahibi olmak için hemen bugün uzman marka vekillerimiz ve marka uzmanlarımız ile iletişime geçerek aynı gün içerisinde markanızı koruma altına alabilirsiniz. Sosyal Medya'da İçeriğimizi Paylaşmak İstermisiniz?