Marka Sınıf Listesi

Marka Sınıf Listesi

Marka Sınıf Listesi


Markanızın tescilinin gerçekleştirilmesi durumunda markanız koruma altına alınır ve marka hukuki olarak nitelik kazanmış olur. Marka bir ticari değer haline gelebilmekte ve ticari değer haline gelmiş olan markanızın satışını gerçekleştirebilir, miras yolu ile intikal ettirebilir, lisans hakkı alabilir ya da rehin ve teminat gösterebilirsiniz.  Markanızın tescil işlemi için başvuru yapmanız halinde sektörünüzün kapsamış olduğu TURKPATENT Kurumunun belirlediği 45 adet sınıf bulunmaktadır. Bu 45 sınıf içerisinde hangi sınıflar sizin sektörünüz ile alakalı ise o şekilde başvuru yapmanız gerekmektedir. Bir marka hangi sınıflarda tescil edilir ise o sınıflarda koruma sağlamaktadır.

Başvuru gerçekleştireceğiniz markanın sınıflarını belirlemek ve belirlenen sınıflarda detaylı araştırma yapılarak başvuru gerçekleştirmek gerekmektedir. Bu araştırmanın temel amacı tescil etmek istediğiniz markanın daha önce tescil edilip edilmediğine ve tescil edildi ise bile hangi sınıflarda tescil edildiğini net olarak belirleyebilmek amacıyla gerçekleştirilir. Tescil etmek istediğiniz marka daha önceden tescilli ise markanızı tescil etmeniz mümkün değildir.

Markanızı tescil ederken markanızı kapsayan sınıfların belirlenmesi gerekmektedir. TURKPATENT ‘in sunmuş olduğu marka sınıf listesi 45 sınıftır. Bu 45 sınıfın 1’den 34’e kadar olan kısmı mal / ürünler için geçerli olup 35’den 45’e olan sınıflar da hizmet sınıfı kapsamaktadır.  Marka sınıflandırması gerçekleştirilirken markanın ilerleyen dönemlerde farklı amaçlar içinde kullanılabileceğini ve buna göre sınıf seçimi yapmanız gerektiğini hesap ederek sınıflandırma yapmanız doğru bir davranış olacaktır.

Markanız için her seçtiğiniz sınıfın “Resmi Başvuru Harç Ücreti” bulunmaktadır. Seçeceğiniz her sınıf marka tescil ücretini etkileyecektir.

Bilgi Patent deneyimli marka vekilleri ile birlikte markanızı en uygun sınıflarda tescil edebilmeniz için sizlere detaylı bir şekilde bilgi ve hizmet verebilmektedir. Dilerseniz marka tescil işlemlerinizin sınıflarını belirlemek için bizlere ulaşabilirsiniz.Sosyal Medya'da İçeriğimizi Paylaşmak İstermisiniz?