Marka Tescili Başvuru Süreci

Marka Tescili Başvuru Süreci

Marka Tescili Başvuru Süreci


Markanızın tescil işlemlerine başlayabilmek amacıyla TURKPATENT ‘in istemiş olduğu bazı gerekli evraklar bulunmaktadır.

Bu evraklar ise şu şekildedir;

  1. Marka başvurusu yapacak olan kişi veya kişilerin açık adresi, ve TC Kimliği,
  2. Marka başvurusu şirket üzerine yapılacak ise şirket bilgilerinin tamamını gösterebilen bir belge,
  3. Markanın Örneği (Logolu – Düz Yazı – veya markanın tamamını gösterir detay veya ayrıntılar olmalı).

Marka ile ilgili tüm gerekli işlemlerin vekil firma tarafından yapılabilmesi için noter onaysız olan vekâletname  (Birden fazla kişi üzerine olacak ise marka, vekâletnameler de kaç kişinin üzerine olacaksa, o sayıda vekâletname imzalanması gerekmektedir. )

Marka Başvurusu Öncesi Ön Araştırma Yapılması ve Önemi

Marka başvurusu yapabilmek için hazırlanmış belgeleri bir kenara bıraktıktan sonra başvuru yapmak istediğimiz markanın ön araştırmasını yaparak daha önceden tescilinin yapılıp yapılmadığını öğrenmemiz gerekmektedir. Bu konuda ücretsiz marka araştırma hizmeti veren firmamız ile ister WhatsApp’dan yazışarak ya da telefon aracılığı ile görüşerek markanızın detaylı bir şekilde araştırılması sağlatabilirsiniz.  Ya da TÜRKPATENT kurumunun internet sitesi üzerinden marka araştırması gerçekleştirebilirsiniz. Buradaki amaç tescil etmek istediğiniz markanın karşılaştırılması yapılmaktadır. Yapılan ön araştırmaların ardından marka vekilinden markanın tescil edilip edilmeyeceği hakkında bilgi almakta markanın tescili amacıyla oldukça önemli kriterlerden birisidir.

Başvurunun Gerçekleştirilmesi ve Marka Tescil İşlem Süreçleri

Markanız için artık her şeyin hazır olduğunu düşünürsek, isterseniz bireysel isterseniz bir marka vekili danışmanlığı çerçevesinde markanızın tescil işlemi için işlem başlatabilirsiniz. Markanızın tescil edilme süresi yaklaşık 6 ila 8 ay sürmektedir. Bu başvuru süreçleri sırası ile TÜRKPATENT Kurumunun dosyanıza atamış olduğu marka uzmanının markanızı incelemesi, marka uzmanının onayı sonrasında markanızın daha önce marka tescili almış veya marka tescili alma sürecinde olan markalarında sizin markanızdan haberdar olabilmesi için marka bülten yayını. Bu süre tamamlandığında TÜRKPATENT Kurumu markanızın tescil işleminin sağlanması için karar vermesi aşamalarından oluşmaktadır.

TÜRKPATENT Kurumunun Uzmanı Tarafından Markanızın İnceleme Süreci

Marka başvurusu gerçekleştirildiği an itibari ile TÜRKPATENT Kurumu tarafından başvuru gerçekleştirilen marka için uzman ataması gerçekleştirilerek markanız 2 aylık süre içerisinde uzman incelemesi neticesinde değerlendirilir. Marka tescil edilebilmesi için gerekli koşulları taşıyorsa marka uzmanı tarafından markanın marka bültenin de yayınlanmasına karar verir. TÜRPATENT Kurumunun uzmanı markayı inceledikten sonra tescil edilmesi için gerekli koşulları taşımadığına kanaat getirir ise başvuru yapılmış marka için “RED” ya da “KISMİ RED” kararı verebilmektedir. Bu verilen kararlara marka başvurusunu gerçekleştirmiş kişinin isteği doğrultusunda marka tescil ofisi yada vekili tarafından itiraz işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

TÜRKPATENT Kurumunun Resmi Marka Bülten ‘de Markayı İlan Etmesi

Başvurusu gerçekleştirilmiş her markanın TÜRKPATENT Kurumunun dosyaya atadığı uzman tarafından incelemesi tamamlandıktan sonra uygun görüşmesi halinde TÜRKPATENT Kurumunun 15. günde bir yayınlamış olduğu Resmi Marka Bülteninde yayınlanmasına karar verilir.  Yayınlanan bülten de 2 ay boyunca yayında kalmaktadır. Bunun sebebi ilan edilen markanın başka bir markaya benzerlik göstermesi veya başvurulan markanın daha önceden başkası tarafından tescilinin alınması gibi sebeplerden dolayı üçüncü şahıslar tarafından görülmesi gerekli durumlarda itiraz edilmesi için geçerlidir.

 Yayında olan marka(lara) gelecek olan itirazlar TÜRKPATENT Kurumu tarafından incelenir. İtiraz haklı görülmesi halinde markanın “TAM RED” veya “KISMİ RED” edilmesine karar verilebilir. TÜRKPATENT Kurumunun vermiş olduğunu kararlara toplam da her iki tarafında 3’er kez itiraz hakkı bulunmaktadır. 2 aylık süre içerisinde herhangi bir şekilde markaya itiraz gelmemesi halinde yada gelen itirazların ret edilmesi halinde markanın tescil işlemine karar verilmektedir.

Başvuru ve inceleme sürecini geçiren markalar (Uygun bulunan ve reddedilmeyen) her ay Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yayınlanan markalar bülteninde 3 ay süre ile askıda kalır. Bunun amacı üçüncü şahıslarca itiraz yapılacaksa bu üç aylık süre içinde yapılması içindir. İtiraz varsa Enstitü, itirazı inceler, haklı gördüğü takdirde markanın reddine veya kısmi reddine karar verebilir veya itirazı reddedebilir. Üç aylık sürede itiraz yoksa veya yapılan itiraz reddedildiyse markanın tesciline karar verilir.

TÜRKPATENT Kurumunun Marka İçin Tescil Kararı Vermesi

TÜRKPATENT Kurumuna başvurulan marka, tüm aşamaları geçtiyse tescil edilmesine karar verilir. Bu karar başvuru bireysel yapıldı ise kişi veya kuruma belirtilir, başvuru bir vekil aracılığı ile yapıldı ise vekiline bildirilir. Bu bildirge yapıldığı gün itibari ile markanın 2 aylık süreç içerisinde tescil harç ücretinin yatırılıp alınması gerekmektedir. Bu ücreti ödemenizin ardından 2 ay içerisinde “Marka Tescil Belgeniz” gönderilmektedir. Ancak marka tescil harç ücreti ödenmez ise marka korunması geçersiz sayılmaktadır.

Bilgi Patent, uzman kadrosu ile birlikte markanızın detaylı olarak araştırılmasını, gerekli evrakların hazırlanmasını, TÜRKPATENT kurumuna marka başvurusunun gerçekleştirilmesi ve diğer tüm süreçleri takip ederek “Marka Tescil Belgesi” almanızı sağlamaktadır. Ayrıca firmamız Markanızın başvurusundan tescil edilene kadar ki süreci sürekli olarak takip ederek sizlere periyodik olarak bilgi paylaşımı yapmaktadırlar.

Marka tescil başvuru süreci ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları bizlere ister telefon edebilir yada WhatsApp’dan bizlerle yazışarak konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.Sosyal Medya'da İçeriğimizi Paylaşmak İstermisiniz?