Marka Tescili Devir İşlemleri

Marka Tescili Devir İşlemleri

Marka Tescili Devir İşlemleri


TÜRKPATENT Kurumuna yapmış olduğunuz marka başvurusunun tescili esnasında veya tescil edildikten sonraki süreçte isteğiniz doğrultusunda markanızı üçüncü şahıslara devir edebilmeniz mümkündür.  Ancak markanın tescil işlemi tamamlanmadan devir işlemi gerçekleştirilmek isteniyorsa markanın kısmi olarak tescilinin veya ret edilebileceği gerçeğini de bilmeniz oldukça önemlidir. Markanın devri üçüncü şahıslara yapılabileceği gibi; Şahıstan şirkete, şirketten şahıssa veya aile fertlerinden birisine yapılır ise “devir işlemi” prosedürleri uygulanmaktadır. Nevi ve Unvan değişikliği işleminin olması durumunda devir işlemine gerek duyulmamaktadır.

Markanın Devir Edilebilmesi İçin Marka Tescil Belgesi Gerekli Değildir;

Marka tescil belgesi olmadan da markanızı devir edebilmeniz mümkündür. Markanızın devri gerçekleştirileceği durumlarda marka tescil belgesine gerek duyulmamaktadır. TÜRKPATENT Kurumunda bugün yaptığınız bir marka başvurusunu inceleyen uzman kesin bir karar vermeden markanız için devir işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken tek şey markayı devir alacak kişinin ve devri verecek olan kişinin veya kişilerin noter de hazır bulunması yeterlidir.

Marka Devir İşlemi Sırasında Dikkat Etmeniz Gereken Durumlar;

Markanın devri için noterde bulunan her iki tarafta yapılacak olan noter sözleşmesinde markanın hangi sınıfta ve hangi emtialarının devir edileceğini bilmesi gerekmektedir. Bu ayrıntı gerçekten önemlidir, çünkü siz markanızın belli sınıflarının sizde kalmasını isteyebilirsiniz. Bu yüzden dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneklendirecek olur isek; 35 38 42 sınıflarından 3 sınıflı X markası için tüm sınıfların mı yoksa belli sınıfların mı devir edileceğine karar vermeniz ve buna göre işlem yapmanız gerekir.

Markanın tam Devri veya Kısmi olarak Devri Nedir?

Markanın noter huzurunda tüm sınıflarının devir alacak kişiye verilmesi durumunda “TAM DEVİR” gerçekleştirilerek kayıt altına alınır. Devir eden kişi veya kurum, devir edeceği kişi veya kuruma bazı sınıfları vermeyi düşünüyorsa “KISMİ DEVİR” olarak işlem gerçekleştirilerek kayıt altına alınır. Markayı devir alan ve devir eden arasında mutabık olunması gerekmektedir. Markayı devir alan kişi markanın tümünü aldığını düşünebilmektedir.

Markanın devri için Noter’de yapılan işlemlerden sonraki süreçler;

Noter huzurunda kayıt altına alınarak yapılan devir işlemi sonrasında Marka Devir Sözleşmesinin TÜRKPATENT Kurumunun kayıtlarına girişinin olması gerekmektedir. Noter üzerinden yapılan devir sözleşmesi TÜRKPATENT Kurumunun kayıtlarında yer almaz ise devir işleminin herhangi bir şekilde hukuki olarak karşılık bulması mümkün değildir. Noterde yapılmış olan sözleşmeyi TÜRKPATENT kurumuna gönderilmesi ve bu kayıtların işleme alınabilmesi için ödenmesi gerekmektedir.

Markanın Devri İçin Tek Yetkili Kurum “Türk Patent ve Marka Kurumu” dur.

Harç ücretinizi ve Noterde yapmış olduğunuz satış sözleşme evrakınızı TÜRKPATENT Kurumuna gönderdikten sonra markanın önceki sahibinden alınarak yeni sahibine devir edilmesi işlemi 4 veya 6 hafta sürebilmektedir. Gönderdiğiniz evraklarınız marka devir uzmanları tarafından en ince ayrıntısına kadar incelendikten sonra, devir yapıldığına dair resmi yazı sizlere gönderilir.

Devir İşleminden Sonra TÜRKPATENT Tescil Belgesi Gönderimi Sağlamıyor.

Devir işleminin tamamlanmasının ardından gönderilen yazılı evrak haricinde herhangi bir şekilde “Marka Tescil Belgesi” gönderilmemektedir. Marka devrini gerçekleştirmiş olan kişi veya kurum Marka Tescil Belge Harcı ücretini ödedikten sonra “Marka Tescil Belgesi” almak için talepte bulunabilir. Tescilli olan marka sahibinin devir edeceği marka ile birebir veya ayırt edilemeyecek seviyede tescilli markaları bulunuyorsa bu markalarında devrinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Markanızın sorunsuz bir şekilde devir işleminin gerçekleştirilebilmesi için vekil bir firma ile çalışmanız oldukça önemlidir. Bilgi Patent, Marka Tescil Devir İşlemleri için sizlere uzman marka vekilleri ile yardımcı olabilmektedirler.Sosyal Medya'da İçeriğimizi Paylaşmak İstermisiniz?