Patent Başvurusu

Patent Başvurusu

Patent Başvurusu


Buluşunuzu koruma altına almadan önce yani Patent başvurusu gerçekleştirilmeden önce ön araştırılmasının doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Ön araştırma sonucunuza göre buluşunuz patent tescili için gerekli şartları taşımaktaysa patent başvurusu gerçekleştirilmeden önce başvuru dosyasının eksiksiz bir şekilde, yönetmeliğe uygun bir biçimde hazırlanması patent tescilinin alınabilmesi için oldukça önemli bir husustur.

Tescillemek istediğiniz icadın patent başvurusu için gerekli evrakları Bilgi Patent firmasının uzman kadrosu ve patent vekilleri ile hazırlayarak başvuru yapmanızı sağlayabiliriz.

Patent Tescili gerçekleştirilmeden önce yapılması gereken bazı aşamalardan bahsedecek olursak;

Buluş Özeti;

Buluşunuzun konusu, buluşunuz için yaptığınız geliştirmeler ve özetinin açıklandığı metindir.

Tarifname;

Buluşunuzun tescil edilebilmesi için en önemli aşamalardan birisi olan Tarifname ile buluşunuzun en detaylı şekilde açıklanması gerekmektedir. Patent başvurusundaki bir başka önemli konu ise buluşunuza istinaden varsa benzerleri ve bunlarla arasındaki olan farkların, diğer buluşlara göre avantajlarının ve dezavantajlarının anlatılması, buluşun hangi teknik problemi çözdüğünü, teknolojik açıdan sunacağı yeniliklerin yazılı bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Tarifnamenin uzman bir patent uzmanı tarafından hazırlanması gerekmektedir.

Teknik Resim;

Buluşunuzla alakalı olarak, taslak resimleri (siyah beyaz veya renkli) detaylarını belirten parçalar (varsa) buluşunuzun parçalarını oluşturan isimleri teknik resim üzerinde numaralandırılması gerekmektedir.

İşlemler;

Buluşunuz ile ilgili korunmasını istediğiniz alanları teker teker açıklanması, buluşunuzla alakalı hangi kısmın kopyalanmasını istemiyorsanız bu detayları açıklamanız önemlidir. Benzer buluşların engellenmesi için bu bilgilerin patent başvurusu için oluşturulacak olan dosyada yerini alması gerekmektedir.

Evraklar;

Patent başvurusunun gerçekleştirilebilmesi için resmi kurumların talep ettiği diğer evrakların tamamlanması gerekmektedir. Bu evraklar; başvuruyu yapacak olan firmanın veya kişinin bilgileri, buluş sahibine ait olan bilgiler, vekâletname gibi evraklar olarak sıralayabiliriz.

Buluşunuza ait olan tescil dosyanızı hazırlamanızın ardından patent başvurunuzu resmi kurumlara iletme aşamasına gelebileceksiniz.

Patent Başvurusu Nereye Yapılır?

Buluşunuzun tescil işlemi için Türkiye’deki tek yetkili kurum Türk Patent ve Marka Kurumudur. Türkiye haricinde de patentinizin korunmasını talep ediyorsanız uluslararası patent tescil başvurusu yapılması gerekmektedir.

Uluslararası patentin korunması için yapılacak olan patent başvurusu WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı) aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Patent başvurusunun gerçekleştirilmesi için tüm belgelerinizin hazır olması gerekmektedir. Hazır olan evraklarınız ile TÜRKPATENT kurumuna başvuru gerçekleştirerek patent tescil sürecinizi başlatmış olursunuz.

Bilgi Patent

Patent tescili başvurusu için süreçler hem uzun hem de zahmetlidir. Bu yüzden konusunda uzman bir firma ile çalışmanızı önermekteyiz. Bilgi Patent ekibi olarak sizlere patent başvurusu gerçekleştirebilir, tüm gerekli evrakların hazırlanmasını sağlayabilir ve fikrinizi koruma altına alabiliriz. Patent tescili alanında uzman bir kadroya sahip olan firmamız sizlere en iyi hizmeti sunmak için çalışmalarını sürdürmektedir.Sosyal Medya'da İçeriğimizi Paylaşmak İstermisiniz?