Uluslararası Patent Tescili

Uluslararası Patent Tescili

Uluslararası Patent Tescili


Türkiye içerisinde tescillenen patent sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırları çerçevesinde koruma altına alınmaktadır. Eğer ki buluşunuzu yurtdışında da yer alan Ülkelerde koruma altına almak istiyorsanız, o ülkede tasarım veya patent tescili için başvurunuzun yapılması gerekmektedir.

Uluslararası Patent tescili, Patent başvuru süreci içerisinde yapılan araştırma neticesinde raporun olumlu gelmesi durumunda, incelemeli patent sürecine giriş yapılabilir. Bu girişin yapılmasının ardından da Yurtdışında patent tescili sistemlerine girişi sağlanabilmektedir. Yurtdışı patent tescili ile ilgili olarak kullanılan PCT veya EPC sistemleri mevcuttur.

PCT sistemine bağlı World Intellectual Property (WIPO) kurumu ile Madrid anlaşmasına taraf olan 148 ülke de patent başvurusunu taşıyabilmekteyiz. PCT sistemine giriş sağlandıktan sonra ülke listesi oluşturularak ilgili ülkelere patent başvurusunun taşınmasını sağlayabilmektedir.

Avrupa birliği ülkeleri dahilinde EPC sisteminde Avrupa Birliği ülkelerinin kabul etmiş olduğu anlaşma çerçevesinde  tüm ülkelerde ortak bir başvuru yapılabilmektedir. EPC sisteminin tek bir dezavantajı vardır. Avrupa ülkelerinden herhangi bir tanesi patent konumuza dahil olan başvurumuza olumsuz cevap vermesi halinde tüm başvuru olumsuz olarak nitelendirilebilmektedir.

Uluslararası Patent Tescili (Yurtdışı Patent Tescili) konularında bizleri arayabilirsiniz.Sosyal Medya'da İçeriğimizi Paylaşmak İstermisiniz?